Ziua Mondială a Educației sărbătorită la Vinga

Pe 5 octombrie, în întreaga lume, se sărbătorește Ziua Mondială a Educației. Evenimentul ține să ne reamintească faptul că o educație de calitate reprezintă cheia unei reușite profesionale.

În această zi, la inițiativa doamnei director Nicoleta Ivan, în cadrul Liceului Tehnologic Vinga din județul Arad au avut loc manifestări specifice momentului.

Astfel, începând cu ora 10 s-a oficiat un parastas pentru dascălii care au predat în acest liceu și au trecut la cele veșnice. A urmat apoi un scurt moment de cântece și versuri închinate dascălilor, moment susținut de elevii acestei instituții.

După aceea, au fost acordate diplome profesorilor pensionari cât și celor care au predat pentru o vreme atât la școala din Vinga cât și la cea din Mănăștur. Cuprinși de emoție, fiecare dintre aceștia au rostit o alocuțiune în cadrul căreia au rememorat vremurile trecute.
În acestă zi deosebită, le mulțumim tuturor dascălilor care, înainte de orice, pun suflet în munca lor zilnică modelând caractere pentru viitor!

Consilier  Educativ,

Prof. înv. primar  Laura Sas

20171005_101423

20171005_121420

20171005_124102

DSC_0689