Îmbrăcăminte pentru persoanele de la Adăpostul de noapte din Arad

Luni 20 noiembrie 2017, beneficiarii Adăpostului de noapte din cadrul Primăriei Arad au primit 40 de saci cu îmbrăcăminte de iarnă. Activitatea Sectorului Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului se încadrează în programul anual de întrajutorare a celor nevoiași, beneficiari ai centrelor sociale din cadrul instituțiilor publice. Îmbrăcămintea oferită Adăpostului a fost donația credincioșilor parohiilor arădene la îndemnului Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române dedicată Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română -2017 de a organiza o colectă pentru sprijinirea celor aflați în suferință și în sărăcie, bătrâni, copii orfani, familii defavorizate cu mulți copii, persoane singure și fără ajutor.Adăpostul de noapte se află în grija Direcției de Dezvoltare și Asistență Comunitară din Cadrul Primăriei Arad și are o capacitate de 50 locuri, cu posibilitatea de suplimentare pe perioada de iarnă. Este destinat persoanelor fără adăpost aflate în stare de risc social.
Acțiunea se va desfășura la mai multe centre sociale din Arad în perioada următoare.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

thumbnail