A treia zi de Crăciun în Arhiepiscopia Aradului

În cea de-a treia zi a praznicului Naşterii Domnului şi totodată a pomenirii Sfântului Ap. Întâiul Mc. şi Arhidiacon Ştefan, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta Liturghie săvârşită în Catedrala Arhiepiscopală din Arad. Sfânta slujbă a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi. La momentul rânduit, Părintele Gheorghe Gogan a dat citire Pastoralei la Naşterea Domnului, a  Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, intitulată ,,Icoana Naşterii Domnului”. Răspunsurile liturgice au fost date de cântăreţii catedralei.

Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea ,,Sf. Simeon Stâlpnicul”, Arad-Gai, împreună cu duhovnicul mănăstirii, Părintele Protos. Macarie Deleu şi Arhid. Gheorghe Lehaci. La sfânta slujbă au participat obştea mănăstirii, în frunte cu maica stareţă monahia Ecaterina Joldeş, şi mulţime de credincioşi.

În cuvântul de învăţătură, pe baza citirilor scripturistice ale sărbătorii (Matei. 21; Fp. Ap. 7) şi ale mărturiilor istorice, Ierarhul le-a vorbit pelerinilor despre viaţa şi martiriul Arhidiaconului Ştefan, întâiul mucenic.

La finalul slujbei, Preasfinţia Sa i-a binecuvântat pe cei prezenţi, urându-le cele de cuviinţă pentru anul nou ce vine.

Protos. Iustin Popovici

26177462_10203951141254123_647818454_o