Activităţi social filantropice în întâmpinarea Naşterii Domnului în Parohia Ortodoxă Cintei

Săptămâna dinaintea marelui Praznic al Nașterii Domnului a fost una plină de lumină și bucurie duhovnicească pentru credincioșii parohiei Cintei dar și pentru persoane defavorizate din localitate și chiar din municipiul Arad. Potrivit Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la începutul Postului Crăciunului părintele paroh, credincioși și cadre didactice ale școlii din localitate s-au implicat în ajutorarea celor ce au nevoie de sprijin și consiliere.

Amintim în această privință acțiunea ,, Să fim darnici de Crăciun,, organizată de învățătoarea Milaș Cristina de la Școala Gimnazială Cintei, apoi proiectul ,, Noi pentru voi,, în parteneriat cu Școala Generală Zărand și Primăria din localitate cu concursul Domnului Primar Gheorghe Dudaș, a Directorului Școlii Domnișoara Dihel Mariana și preotul paroh al Cinteiului Dr. Nicu Breda, precum și parteneriatul realizat între Grădinița P.N. din Cintei și Parohia Ortodoxă intitulat ,, Umblați în Lumină,, coordonat de Educatoarele Măduța Florina Georgiana și Lovas Bianca Roxana. De asemenea părintele paroh a vizitat la domiciliu zeci de credincioși bolnavi, acordându-le asistența religioasă și morală prin Sfânta Spovedanie, Împărtășanie și rugăciuni precum și sprijin practic celor aflați în nevoie. Menționăm că în parohie astfel de activități se derulează pe întreg anul bisericesc în contextul anului Sfântului Sinod spre folosul moral și material al credincioșilor.

student Mircea Breda

26135107_10203953456351999_1400740643_n