Seminarul Teologic Ortodox Arad la manifestări culturale la Vladimirescu

​Elevii Seminarului Teologic Ortodox Arad au participat, în ziua de 23 ianuarie 2018, la Festivalul Culturii Tradiţionale Româneşti, Ediţia a II-a, desfăşurat în localitatea Vladimirescu.
​În acest an, manifestarea culturală s-a desfăşurat ca un preambul al altor evenimente culturale ce vor avea loc în această localitate cu prilejul Centenarului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.
​La începutul întâlnirii şi la iniţiativa primarului localităţii, domnul Ioan Crişan, gazda manifestării culturale, domnul Dorel Sinaci, director al Bibliotecii Judeţene „A.D. Xenopol” din Arad, a susţinut o conferinţă cu tema „Aradul de la MICA UNIRE la MAREA UNIRE”, prin care a evidenţiat într-un mod admirabil rolul oraşului nostru, în special al Bisericii şi al intelectualilor, în pregătirea actului măreţ de la 1 Decembrie 1918.
​În continuare, domnul Constantin Dehelean a prezentat un volum de poezii scris în vers alb şi în vers popular, aparţinând membrilor „Cenaclului Literar Luceafărul”, condus de domnul Vladimir Belity.
​Manifestarea culturală a continuat cu programul domnişoarei Diana-Ioana Giurgiu, director al Casei de Cultură a Comunei Vladimirescu, compus din recitarea unei poezii populare personale şi audiţia unui cântec popular în interpretarea distinsei doamne Maria Aiftincăi, sufletul întâlnirii culturale.
​Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” şi-a adus aportul către manifestarea culturală printr-un program de muzică clasică, precum şi cu un program cu piese aparţinând poetului naţional Mihai Eminescu, comemorat de curând.
​Corul Seminarului teologic Ortodox Arad, condus de domnul Marius Lăscoiu-Martin, a prezentat un frumos şi aplaudat program de piese religioase şi patriotice: „Troiţă de arhierei”, „Treceţi, batalioane române, Carpaţii”, „Ştefan, Ştefan, Domn cel Mare”, „Imnul eroilor”, „Românul”, „Astăzi, fraţilor români” şi „Doamne, pe noi miluieşte-ne”, iar elevul Ioan-Dorin Neag a recitat poezia „Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie”, aparţinând poetului nepereche.
​Spre final, elevii Şcolii Gimnaziale Vladimirescu, coordonaţi de doamnele profesoare Mirela Bugariu, profesor de Religie şi doamna Ramona Gligor, au interpretat magistral piesa de teatru „Moş Ion Roată şi Unirea”
​Melodia „Hora Unirii” a fost cea care a încununat cu mare succes manifestarea culturală din comuna Vladimirescu, îndemnând participanţii să se prindă „mână cu mână” într-o frumoasă horă.
​La această manifestare, elevii Seminarului Teologic Ortodox Arad au fost însoţiţi de Pr. Director Pompiliu Gavra, Pr. Prof. Dacian-Emilian Nan şi Pr. Prof. Vlad-Sergiu Sandu.
Pr. Prof. Dacian-Emilian Nan

image