Cerc pastoral-misionar în parohia Nădab

Parohia Nădab din protopopiatul Arad a găzduit duminică 11.02.2018 întrunirea preoților din cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș condus de Pr. Daniel-Mirel Dumitru.
Întrunirea a debutat la ora 1700 prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârsită de 12 preoți. Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Cantemir Lipovanu – pensioner, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Traian Moțiu – Parohia Pilu, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Mircea Hurdea – Parohia Simand, Pr. Aurel Mager- Parohia Nădab, Pr. Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Ovidiu Ardelean – Parohia Socodor, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca
Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Daniel-Mirel Dumitru, din parohia Chișineu-Criș I, pe tema Evangheliei din Duminica Înfricoșătoarei Judecăți. Părintele paroh Aurel Mager a mulțumit părintelui Daniel-Mirel Dumitru pentru cuvântul de învățătură, a mulțumit celor 11 preoți din cercul misionar pastoral pentru impreuna-slujire și nu în ultimul rând, credincioșilor pentru participare într-un număr atât de mare la Sfânta Taină.
În continuare, preotul paroh a susținut referatul cu temele: „Mărturisirile de credință și rolul lor în păstrarea și afirmarea unității Bisericii” și „Rolul ierarhilor și al clericilor la făurirea Unirii din 1859.”
Seara duhovnicească s-a încheiat cu o agapă frățească.

Pr. Nicolae Vidican

image

image