Cerc misionar în Parohia Arad-Șega I

Joi, 1 martie 2018 a avut loc în parohia Arad-Şega 1, întrunirea Cercului pastoral-misionar al preoţilor din Municipiul Arad, coordonaţi din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei al Aradului, de către Pr.prof.univ.dr. Ioan Tulcan şi Pr. Emil Roman. A fost prezent de asemenea P.On. Părinte Flavius Petcuţ, Protopopul Aradului.

Întâlnirea a debutat cu o rugăciune în biserica parohială cu hramul ,,Pogorârea Duhului Sfânt”, continuându-se în oficiul parohial. Din cadrul programului cadru elaborat de Sfântul Sinod pentru acest an: ,,Anul omagial al unităţii de credinţă şi neam”, Pr. Paroh Aurel Bonchiş a prezentat referatul cu tema: ,,Credinţa în Dumnezeu şi cultul creştin, factori de promovare a unităţii Bisericii Ortodoxe”. Au urmat discuţii pe marginea celor prezentate, programul urătoarelor întâlniri, precum şi alte probleme pastoral misionare de actualitate şi de perspectivă. Întâlnirea s-a desfăşurat într-o atmosferă caldă şi frăţească.

Pr. Aurel  Bonchiş

1