Cerc misionar în Parohia Aradul Nou

Preoţii din Cercul pastoral-misionar Arad I, coordonaţi de către Părintele Prof. univ. dr. Ioan Tulcan – profesor de Teologie Dogmatică al Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, s-au întâlnit marți, 27 martie 2018, orele 9, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Arhiepiscop al Aradului, în biserica Parohiei Ortodoxe Române Aradul Nou cu hramul „Sf. M. Mc. Gheorghe”. Scopul întâlnirii a fost săvârșirea slujbei de Te Deum pentru comemorarea Unirii Basarabiei cu România acum 100 de ani. La sfârșitul slujbei clopotele bisericii au fost trase timp de un minut, conform hotărârilor Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. La lucrările cercului misionar, au participat: pr. Silviu Faur – consilier eparhial bisericesc, pr. Gabriel Mariș – consilier eparhial social-filantropic, pr. Teodor Faur – parohul bisericii și gazda evenimentului și preoți din parohiile municipiului Arad.

Comemorarea evenimentului a continuat cu prezentarea unui referat de către părintele Teodor Faur, care a sintetizat aportul Bisericii la actul unirii Basarabiei cu România din 27 martie 1918. „Meritul Bisericii a fost că atunci, ca și azi, ea a știut să prindă ideile timpului, să sesizeze momentul și să-și formuleze principiile în concordanță cu nevoile și dorințele poporului. (…) De aceea slujitorii Bisericii, episcopi, profesori de Teologie si preoți de parohie s-au aflat în primele rânduri ale luptătorilor pentru unitate. (…) Exemplul înaintașilor trebuie să fie pentru noi cei de astăzi model de urmat pentru unitatea poporului și a Bisericii.” – a menționat părintele în referat. La final, părintele paroh, gazda acestei întruniri, a mulţumit tuturor preoţilor pentru participare și împreună slujire.

Pr. cons. Gabriel Mariș

1

2

3

4

5