PRAZNICUL BUNEI VESTIRI ÎN PAROHIA GROȘENI

În Duminica Praznicului Bunei Vestiri, credincioșii Parohiei Groșeni  au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Preacucernicul Părinte Adrian Zaha, protopop al Ineului, care a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Părintele Paroh  Marius Trînc. În cuvantul de învățătură, Părintele Protoiereu a subliniat importanța praznicului Bunei Vestiri ca început al mântuirii noastre. La finalul slujbei Părintele Paroh Marius Trînc a mulțumit Părintelui Protopop pentru prezența în mijlocul lor.Ziua praznicului a continuat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu începând cu ora 16:00, unde s-au întrunit preoții Cercului Pastoral – Misionar nr. 2 Beliu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului  Părinte Dr. Timotei Seviciu Arhiepiscopul Aradului,  de Părintele Radu-Petrică Belle  din Parohia Bochia.

Întrunirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu luând parte credincioșii parohiei cât și cei din parohiile învecinate. Din sobor au făcut parte: Pr. Radu-Petrică Belle – Parohia Bochia; Pr. Nicolae Ciocan – Parohia Archiș; Pr. Radu Sas – Parohia Agrișu-Mic; Pr. Răzvan Trip – Parohia Bocsig-Gară; Pr. Petru Ardelean – Parohia Chișlaca; Pr. Sorin Streulea – Parohia Ciuntești; Pr. Marius Trînc – Parohia Groșeni; Pr. Ioan Pelea – Parohia Hășmaș; Pr. Ioan Vatrici – Parohia Răpsig; Pr. Ovidiu Oprișa  – Parohia Rogoz de Beliu; Pr. Teofil Trînc – Parohia Susag; Pr. Florin Culda – Parohia Vasile Goldiș.

După terminarea slujbei, Părintele Ovidiu Oprișa de la Parohia Rogoz de Beliu, a susținut referatul cu tema „ Unitatea de credință – o preocupare permanentă a Bisericii”  având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta ca fiind ,,Anul Omagial al unității de credință și de neam” și ,,Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918”.

La finalul întrunirii, Părintele  Paroh a mulțumit  Maicii Domnului,  preoților și tuturor celor prezenți. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească, dăruită de credincioșii parohiei.

A transmis, Pr Sorin Streulea

Parohia Ciuntești

20180325_202546

20180325_202325

20180325_202220