FILE DE AUR DIN ISTORIA ROMÂNILOR -IOAN IGNATIE PAPP- COPREȘEDINTELE MARII ADUNĂRI NAȚIONALE DE LA ALBA IULIA

Elevii Liceului Teoretic “Mihai Veliciu” din orașul Chișineu-Criș coordonați de domnii profesori de religie ortodoxă Florica Matei, Pavel Florin și Cosmin Lipovanu și doamna profesoară de istorie Dascăl Jenica, au participat în data de 23.05.2018, la concursul de referate “FILE DE AUR DIN ISTORIA ROMÂNILOR -IOAN IGNATIE PAPP- COPREȘEDINTELE MARII ADUNĂRI NAȚIONALE DE LA ALBA IULIA ”.
Au participat un numar de 19 elevi după cum urmează: Moț Răzvan, Drăușan Alina, Szalok Antonia, Galea Ioana, Mocanu Daria, Tănasă Carina, Avram Letiția, Ursuța Larisa, Nistor Claudiu, Țucudean Fabian, Mladin Paula, Rus Tuța, Ilica Paula, Mariș Raul, Fetița Diana, Vorendan Claudiu, Vultur Marcel, Fetti Alexandru, Ciobanu Georgiana.
Concursul face parte dintr-o pleiadă de activități organizate de catedra de istorie-religie a Liceului Teoretic “Mihai Veliciu” din orașul Chișineu-Criș, desfășurate cu ocazia Centenarului Marii Uniri de la Alba Iulia din 1918 și a avut ca scop cunoașterea filelor de aur ale istoriei românilor de pe meleagurile arădene, a bravului propovăduitor al Cuvântului Evangheliei, a vrednicului slujitor al Bisericii și al cauzei naționale, Ioan Ignatie Papp, episcopul Aradului.
Am fost onorați de prezența, în mijlocul nostru, a Prea Cucerniciei Sale, părintele Daniel Dumitru care a rostit la finalul activității, alese cuvinte de mulțumire elevilor și profesorilor organizatori, felicitându-i pentru osteneala depusă.
Profesorii coordonatori, împreună cu conducerea liceului mulțumesc părinților și cadrelor didactice pentru dorința de a insufla tinerei generații de elevi dragostea față de credința străbună, de neam și de patrie precum și profundele sentimente de cinstire a înaintașilor și a valorilor pe care aceștia ni le-au lăsat.

Director adjunct, prof. Cosmin Lipovanu

image

image

image