IPS Timotei a participat la Sesiunea de comunicări științifice „Administraţia Românească Arădeană, la 99 de ani”

Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat miercuri, 16 mai 2018, la deschiderea Sesiunii de comunicări științifice ,,Administrația Românească Arădeană, la 99 de ani”, ce a avut în sala ,,Regele Ferdinand”, a Primăriei Municipiului Arad. Tema sesiunii internaționale de comunicări științifice Administrație Românească Arădeană a fost pusă sub titlul ,,Aradul – Capitala Politică a Marii Uniri”. Chiriarhul arădean a rostit o alocuțiune legată de tema acestei întruniri în care a arătat rolul Bisericii arădene și a personalităților de seamă care și-au adus contribuția la făurirea Marii Uniri de la 1918.Evenimentul este organizat de către Consiliul Judeţean Arad, Primăria Municipiului Arad, Centrul Cultural Judeţean şi Centrul Municipal de Cultură Arad, în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului, Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” şi Universitatea „Aurel Vlaicu”, cu sprijinul Serviciului Judeţean Arad al Arhivelor Naţionale, Bibliotecii Judeţeane „Alexandru D. Xenopol” Arad, Societăţii de Ştiinţe Istorice din România – Arad, Asociaţiei „Ștefan Cicio-Pop” Arad, Asociaţiei „ASTRA Arădeană – 1863”.

Programul a început miercuri, la ora 8.30, la Primăria Municipiului Arad, sala „Regele Ferdinand”, cu vernisarea expoziţiei dedicată Marelui Război şi Marii Uniri, organizată de către Clubul Numismatic „Mihai Eminescu” din cadrul Cercului Militar Naţional, expoziţie ce include Parada uniformelor Gărzilor Naţionale Române – 1918 şi prezentarea drapelelor gărzilor naţionale române din Mândruloc şi Secusigiu (reconstituite după modelele care au fost purtate la Marea Adunare Naţională de la Alba Iulia, din 1 decembrie 1918).

Deschiderea oficială a început la ora 9.15, fiind urmată de o serie de lasări de carte, după cum urmează:

Volumul  XIII „Administraţie Românească Arădeană – studii şi comunicări din Banat-Crişana”, editura „Vasile Goldiş” University Press, Arad, 2018.

„Românul şi Marea Unire – ediţia a II-a, revăzută şi adăugită”, autor: Iulian Negrilă, editura Gutenberg Univers, Arad, 2018.

„Documente de la Constantin Brâncoveanu privitoare la Mănăstirea Hurezi şi la unele localităţi din judeţul Vâlcea (1691-1714)”, autor: Laurenţiu-Ştefan Szemkovics, editura Istros a Muzeului Brăilei „Carol I”, Brăila, 2017.

„Trei avocaţi bănăţeni despre Marea Unire – Jurnale”, editor: Lazăr Gruneanţu, editura Universul Juridic, Timişoara, 2018.

„Sub semnul Marii Uniri – studii şi comunicări”, autor: Virgiliu Bradin, editura Promun, Arad, 2018.

„Chestura Poliţiei Municipiului Arad (1929-1949)”, autor: Emil Arbonie, editura „Vasile Goldiş” University Press, Arad, 2018.

„Gurahonţ – oameni, areale şi obiceiuri”, autor: Marius Eugen Fernolendt, editura Solness, Timişoara, 2018.

 „Bancnotele de la 1877”, autor: Constantin Ciurea, Buzău, 2018.

„Macea – înscrisuri monografice”, autor: Floare Cândea, editura Gutenberg Univers, Arad, 2018.

Prezentarea lucrărilor şi discuţiile din cadrul sesiuniilor ştiinţifice – la care participă personalităţi de referinţă din ţară – au început de la ora 11.30.

„Administraţie Românească Arădeană” este o acţiune care se află în calendarul Centenarului Marii Uniri, calendar propus şi susţinut de Consiliul Judeţean Arad, Primăria Municipiului Arad, Centrul Cultural Judeţean Arad  şi Centrul Municipal de Cultură Arad.

Protos. Iustin Popovici

2

3

4

5

6

7

8