Școala Gimnazială din Bocsig a organizat un eveniment educativ-artistic-biblic

Copiii claselor primare I-IV ai Școlii Gimnaziale din Bocsig și copiii preșcolari din localitate au beneficiat de un program educativ-artistic-biblic, organizat joi, 24 mai, 2018, în cadrul școlii. La această activitate a participat Părintele Arhimandrit Teofan Mada, vicar administrativ eparhial al Arhiepiscopiei Aradului și Părintele Teodor Dragoș, Parohul ortodox din Bocsig, doamna Abrudean Teodora, primarul localității, precum și cadre didactice, Dragoș Teodor, Directorul Școlii, precum și Bun Claudia, Ochiș Rodica, Mîneran Mariana, Belean Rodica, Pătrăuță Monica, Tocuț Teodora, Vodă Voichița, Ardelean Cristiana, Nicodin Igreț Lucia.

Manifestarea, desfășurată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, s-a bucurat de deschidere, bucurie și prețuire. De fapt, Școala și Biserica din Bocsig s-au bucurat mereu de paternitatea duhovnicească a Chiriarhului arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei poposind deseori în mijlocul credincioșilor, familiilor, tinerilor și copiilor din Bocsig. În cadrul evenimentului educativ, toții copiii au primit în dar material didactic din partea Arhiepiscopiei Aradului, care face referire la tema copilăriei în Noul Testament, cum ar fi Nașterea lui Iisus, Fuga în Egipt a Sfintei Familii, Tăierea împrejur a Domnului, Nașterea Maicii Domnului etc.  Imaginile din cartea didactică arată cât de importantă este copilăria în ochii lui Iisus Hristos și a Bisericii! Am putea chiar să subliniem că Evanghelia este străbătută în profunzime și de adevărul despre copil, ca dar divin și bucurie care schimbă viața.

1