SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN PENITENCIARUL ARAD- LA SĂRBĂTOAREA SFINȚILOR APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL, OCROTITORII SISTEMULUI PENITENCIAR DIN ROMÂNIA

În după amiaza zilei de 28 iunie 2018, în ajunul Praznicului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, la invitația domnului subcomisar de penitenciare, Dan HALCHIN, directorul Penitenciarului din Arad,  Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei, a efectuat o vizită canonică la Penitenciarul din Arad,  unde a oficiat slujba Vecerniei cu Litie, în biserica cu hramul Sfinții Apostoli Petru și Pavel, înconjurat de un sobor de preoți din care au făcut parte preotul consilier social Gabriel Mariș, preotul Bogdan Oneț, preot paroh la Parohia Mândruloc și preotul capelan Vlad Oneț.La slujba VecernieI au participat din partea Penitenciarului Arad domnul subcomisar de penitenciare Elvis Dobrescu, director adjunct pentru siguranța deținerii și regim penitenciar și doamna comisar de penitenciare Liliana Hurezan, director adjunct  al sectorului de Reintegrare Socială precum și angajați ai sectorului Educație. Aceștia au trăit momente de înalţare sufletească, prilejuite de sărbătoarea hramului bisericii din Peniteciarul Arad și de ziua lucrătorilor din penitenciarele din România, ce se sărbătoreşte la 29 iunie.
În cuvântul de învățătură legat de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Chiriarhul a vorbit despre Încercările vieții Sfinților Apostoli, ca învățătură pilduitoare pentru credincioși. La final, Înaltpreasfinția Sa le-a transmis tuturor urări de bine, rugând pe Dumnezeu să le împlinească toate bunele dorințe folositoare, să le stingă durerile, necazurile și suferințele tuturor, ca să petreacă în pace și mulțumire.

 La slujba Vecerniei cu litie au participat  peste 100  persoane private de libertate, care s-au rugat pentru ca mijlocirea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, să le aducă lor și celor dragi purtați în cuget, bucurie duhovnicească, pace, credință și dragoste în purtarea cu demnitate a numelui de creștin primit prin taina Sfântului Botez, în Biserica Ortodoxă.

La sfârșitul slujbei, preotul capelan Vlad Oneţ, preotul Unității Penitenciarului din Arad, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei pentru dragostea şi purtarea de grijă de care dă dovadă mereu prin prezența sa la momentele festive și de sărbătoare din cadrul Instituțiilor Statului, sărbătoarea hramului Sfinților Apostoli Petru și Pavel precum și sărbătorirea zilei lucrătorilor din penitenciarele din România ce se sărbătoreşte la 29 iunie, aflându-l și în acest an, în mijlocul angajaților din Penitenciarul Arad.

image

image