Cerc pastoral-misionar în Parohia Avram Iancu

În după amiaza zilei de 19 iulie 2018, Cercul Pastoral Misionar Hălmagiu, condus din încredințarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei, de pr. Cristian Bacoș, s-a întrunit în Parohia Avram Iancu, Protopopiatul Sebiș.
Au participat pr. Botea Alexandru – Protopop al Sebișului, pr. Herbei Valentin – Parohia Buhani și coordonator al Cercului Sebiș, pr. Ancaș Gheorghe – Parohia Vârfurile, pr. Nicoară Bujor – Parohia Vidra, pr. Buda Ionuț – Parohia Lazuri, pr. Bulea Mihai – Parohia Bănești, pr. Tulcan Cătălin – Parohia Luncșoara, pr. Roman Cosmin – Parohia Țărmure, pr. Drăgan Marcel – Parohia Budești, pr. Șerban Adrian – Parohia Poienari, pr. Zadic Andrei – Parohia Brusturi.
Preotul paroh Dan Dănuț Voicu a prezentat referatul cu următoarele teme:
1. Grupări eretice și schismatice care au activat în spațiul românesc;
2. Independență și Autocefalie, două deziderate naționale.
Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru a susținut un cuvânt de învățătură despre viața familială a preotului, având în vedere că în această zi, părintele paroh, Dan Dănuț și preoteasa Valentina aniversează cincisprezece ani de căsătorie, urându-le „La mulți și binecuvântați ani!”

Pr. Cristian Bacoș – Parohia Hălmagiu

image