Slujire arhierească și binecuvântare de lucrări în satul Botfei

În Duminica a 6-a după Rusalii, 8 iulie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit în mijlocul credincioșilor din Satul Botfei, aparținător de Parohia Agrișul Mic, Protopopiatul Ineu, dând curs invitației părintelui paroh Radu Sas, pentru a sfinți lucrările de renovare realizate la biserica cu hramul ,,Intrarea Maicii Domnului în Biserică”.

Chiriarhul locului a fost întâmpinat de un grup de copii îmbrăcaţi în port popular, tradiţional, specific zonei şi de către Preacucernicul Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului, înconjurat de un sobor de preoţi format din: Pr. Belle Radu- Parohia Bochia, Pr. Trip Răzvan – Parohia Bocsig Gară, Pr. Culda Florin – Parohia Vasile Goldiş, Pr. Sas Radu – pr. paroh şi Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Pentru început Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop a sfinţit lucrările exterioare ale bisericii, continuând cu săvârşirea Sfintei Liturghii în biserica satului, în prezenţa oficialităților locale şi a numeroşilor credincioşi veniţi atât din parohie cât şi din comunele învecinate.

Înaltpreasfinția Sa a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură pus sub titlul ,,Atotputernicie dumnezeiască și putere omenească” (cf. Rom. 12; Mt. 9), cea din urmă fiind dăruire sfântă primită spre biruință asupra răului și desăvârșirii ființei chemate la mântuire. Citirile zilei îndeamnă la practicarea binelui, evidențiind prin minunea vindecării slăbănogului, prioritatea împlinirii celor sufletești care se răsfrâng asupra celor trupești. Este concludentă mărturisirea Sf. Ap. Pavel despre cuvântul Domnului: ,,…puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune” (II Cor. 12, 9), a amintit Înaltpreasfinția Sa.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Chiriarhul i-a oferit preotului paroh Radu Sas, distincţia de sachelar în semn de apreciere pentru frumoasele realizări.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul vocal ,,Trifon Lugojan” din Arad, condus de tânărul teolog Marinel Roz.

Pr. Ic.Stav. Radu Belle – Parohia Bochia

1

2

3

4

5