Hramul bisericii din Șiștarovăț

În fiecare an, pe 15 august, fiii Comunei Şiștarovăţ ,alaturi de distinsii invitati, se adună de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, hramul bisericii din comuna. Şi în acest an aceştia au poposit miercuri după-masă, la Sf. Biserică, unde preotul paroh Baba Teodor-Calin, împreună cu un sobor de preoţi ,din care au facut parte Pr. Florin Ardeuan parohia Chesint, Pr. Balint Cosmin parohia Lipova-Bai, Pr. Blidariu Gheorghe- Aurel-parohia Tela,Pr.Ardelean Cornel-parohia Chelmac, Pr.Popa-Dumitru Stefan –parohia Neudorf, Pr. Francescu Romulus-parohia Toc, Pr. pensionar Dohangie Mihai, fost preot paroh in localitate, au oficiat slujba Vecerniei.
A urmat conform obiceiului inconjurarea Bisericii împreună cu toti credinciosii.
Cu acest prilej parintele Francescu a ţinut un cuvânt de învăţătură legat de importanţa cinstirii Maicii Domnului în viaţa creştinilor.
La final pr. paroh Baba Teodor-Calin a ţinut să mulţumească celor prezenţi, invitatilor, oficialităţilor centrale şi locale.
După slujba de la biserică, credincioşii s-au îndreptat spre locul unde d-l primar Marinel Jurjescu si d-l viceprimar Andrei Neda au organizat o agapa frateasca, si ca de fiecare data, in fiecare an, ruga Comunei Șiștarovăț.
Preot paroh, Teodor-Călin Baba

image

image

image