Vecernie și sfințire de troiță în Parohia Cicir

În după-amiaza zilei de duminică, 19 august 2018, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, însoțit de Părintele Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector aparhial, a poposit în mijlocul credincioșilor din Parohia Cicir, Protopopiatul Arad, dând curs invitației Părintelui paroh Teodor Mureșan. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa, înconjurat de un sobor de preoți, în prezenta oficialităților locale, a sfințit troița eroilor și a săvârșit Slujba Vecerniei.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a rostit un cuvânt de învățătură în contextul citirilor scripturistice ale duminicii a 12-a după Rusalii, despre capacitatea tinerilor de a se jertfi, ca de pildă cei înrolați în oștirea țării de-a lungul istoriei naționale, tuturor Biserica dându-le cinstirea cuvenită, eroilor patriei semănându-le crucile și troițele, monumentele cunoscute pe tot întinsul pământului strămoșesc. În actualitate, lumea e doritoare de pace și progres, căutându-se pretutindeni mijloacele de a le realiza, între care la loc de frunte legătura cu țara și poporul din care fiecare face parte, tineretul cu osebire, fiind în pragul vieții. Centenarul Marii Uniri este un prilej de evocare. În acest cadru, Chiriarhul a prezentat mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, adresat cu prilejul Duminicii migranților români (19 august 2018), intitulat ,,Unitate de credință și unitate de neam, în Anul Centenar.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image

image

image