Elevii din Gurahonț – Pelerini în Alba Iulia

Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, în cadrul parteneriatului dintre Biserica Ortodoxă Gurahonţ şi Liceul  “Ioan Buteanu”și sub egida aniversării în acest an a Centenarului Marii Uniri, un grup de elevi din cadrul proiectului “Alege Școala”, călăuziți de preotul paroh Moț Dorel, de profesorul de istorie Păiușan Teodor și Moț Aurelian Iulian, au făcut un pelerinaj în orașul Marii Uniri, Alba Iulia.

În cadrul acestui pelerinaj, elevii au vizitat: cetatea Alba Carolina care a fost, este și va rămâne emblema municipiului Alba Iulia, Catedrala Ortodoxă care este cunoscută și sub numele de Catedrala Reîntregirii Neamului.Aici preotul paroh a vorbit elevilor despre importanța pomenirii înaintașilor pe a căror jertfe astăzi suntem uniți într-o singură țară Românească și creștină, subliniind marele rol pe care l-a avut Biserica, ierarhii și slujitorii ei în înfăptuirea Marii Uniri.

A urmat apoi vizita la Muzeul Unirii, unde elevii au avut parte de o adevărată lecție de istorie, care le-a fost prezentată de profesorul de istorie Păiușan Teodor în fața exponatelor expuse.

De asemenea, Moț Aurelian Iulian le-a vorbit elevilor despre formarea și încreștinarea poporului român, subliniind că înfăptuirea Marii Uniri își are rădăcinile înfipte adânc în istoria acestui popor.Astfel sărbătorirea în acest an a Centenarului Marii Uniri este un dar făcut nouă de înaintașii noștri prin jertfele lor, de sute de ani, generație după generație. Ei au înțeles să rămână creștini și ortodocși, păstrându-și identitatea spiritual și prin aceasta creând premizele înfăptuirii identității naționale prin Marea Unire de la 1 decembrie 1918.

Elevii au luat apoi parte la diferite manifestări culturale și artistice.Toate acestea vor fi evidențiate prin pozele ce le atașăm.

În drum spre casă elevii au vizitat Mânăstirea Crișan și Cimitirul Eroilor Neamului de la Țebea. Aici au vizitat Mormântul lui Avram Iancu, Gorunul lui Horea, Biserica Tricolor și mormântul lui Ioan Buteanu.Au avut și aici parte de o nouă lecție de istorie prezentată de ghidul acestui loc ce adăpostește o parte din suferința neamului românesc.

Deplasarea s-a făcut cu microbuzul Liceului “Ioan Buteanu”, iar cheltuiala și masa elevilor a fost suportată de parohia ortodoxă din Gurahonț.

Moț Aurelian Iulian

20180929_120907

20180929_121120

20180929_123153

IMG-20180929-WA0004

IMG-20180929-WA0017

IMG-20180929-WA0049

IMG-20180929-WA0052

IMG-20180929-WA0059

IMG-20180929-WA0072