Cerc pastoral-misionar la Ghioroc

Duminică 28 octombrie 2018,   credincioșii parohiei Ghioroc s-au îmbrăcat în haină de sărbătoare și au participat  la Sfânta Liturghie oficiată de un sobor ales de preoți.  S-au înălțat rugăciuni de mulțumire către Bunul Dumnezeu pentru toate binefacerile, care s-au revărsat asupra întregii comunități creștin-ortodoxe din Ghioroc, dar în același timp și rugăciuni către Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, pentru ca să le fie ocrotitor și mijlocitor și pe mai departe.

După încheierea Sfintei Liturghii s-a oficiat Taina Sfântului Maslu,  de către preoții din cadrul Cercul pastoral-misionar nr.III Șiria:  Radeș Mihai de la parohia Mîsca,  Pavel Savu și Botezatu Iulian de la parohia Șiria, Murgu Marius de la parohia Covăsînț,  Jula Petru de la parohia Cuvin,  Ciorogariu Mircea de la parohia Ghioroc,  Florea Ioan de la parohia Miniș, Braiț Ioan de la parohia Sâmbăteni, preotul pensionar Poneavă Teodor, ieromonahul Antonie de la Mănăstirea Feredeu și Tripa Ciprian de la Schitul Tămand,  conduși de către preotul Mercea Nelu protopopul Lipovei.

Cuvântul de învățătură a fost rostit, de către preotul Mercea Nelu Protopopul Lipovei, în care a făcut referiri la pericopa evanghelică din Duminica XXIV-a după Rusalii (Luca VIII, 41-56)”Învierea fiicei lui Iair”dar și  la episodul vindecării demonizatului din ținutul Gadarei din duminica precedentă (Luca VIII, 26-39), unde Hristos a fost alungat de către locuitorii  cetății Gadarei, considerând turma de porci  era mai importantă, decât vindecarea acelui om chinuit de diavol. Omul vindecat a fost îndemnat să meargă în cetate și să spună:” Întoarce-te în casa ta și spune cât bine ți-a făcut ție Dumnezeu”(Luca VIII, 39). Unii oameni, declară că nu au nevoie de Dumnezeu și nu vor să recunoască ajutorul venit din partea Lui Dumnezeu, și de aceea este necesar să ne amintim de chipul lui Iair mai-mare sinagogii, care a îngenunchiat în fața Lui Hristos, rugându-l să vină în casa Lui, pentru că avea  numai o fiică, ca de doisprezece ani și ea era pe moarte, dar și de femeia care avea scurgere de sânge și care cheltuise cu doctorii toată averea sa. Ea n-a îndrăznit să ceară ajutor de la Hristos și s-a atins doar de veșmântul lui Hristos, cu credința că se va vindeca. Credința este tema, care se evidențiază în cele doua minuni relatate de Sfântul Evanghelist Luca. Hristos descoperă cine s-a atins de El și se adresează acelei femei: ”Îndrăznește, fiică, credința ta te-a mântuit.Mergi în pace.”(Luca VIII, 48), iar lui Iair, după ce a aflat că fata murise i-a zis: ” Nu te teme, crede și se va izbăvi”(Luca VIII,50)

La final preotul Ciorogariu Mircea, parohul Bisericii din Ghioroc a dat citire referatului cu tema ”Luptă și sacrificiu pentru credință și neam (clerici, monahi și mireni, care au suferit din cauza idealului unității românești în Transilvania, Basarabia și Bucovina)”

Referentul a subliniat câteva idei centrale legate de personalitatea clericilor, monahilor și mirenilor, care au luptat pentru idealul unității, dar a afirmat că există că există un motiv de mare bucurie pentru înfăptuirea unui deziderat, care marcarchează Centenarul Marii Unirii, sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului și puntea de legătură cu sfințirea Catedralei ”Sfânta Treime” din cetatea Aradului, care a răsărit sub oblăduirea vrednicului arhipăstor Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului. Ziua s-a încheiat cu o agapă creștină.

Pr. Botezatu Iulian Dimitrie

 fotoGhioroc