Credincioși din Ineu în pelerinaj în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord

În perioada 5-8 octombrie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și la inițiativa Preotului Radu Constantinescu de la Biserica ,,Izvorul Tămăduirii” din Ineu, un grup de 27 de credincioși din orașul Ineu au efectuat un pelerinaj în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord. Din grup a făcut parte alături de Preotul Radu Constantinescu și preotul Sever Mocan de la Parohia Ineu-Traian. Pelerinii au participat la două Sfinte Liturghii Arhierești oficiate de Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, sâmbătă 6 octombrie la Paraclisul Centrului Eparhial din Stockholm și Duminică la parohia românească din orașul Jonkoping, unde cea mai mare parte au fost și împărtășiți de către Preasfinția Sa.

De asemenea tot la Stockholm în ziua de 6 octombrie, pelerinii s-au deplasat la Ambasada României din oraș, unde au votat la Referendumul pentru familie. Pelerinajul organizat acum vine și ca răspuns la vizita și slujirea Preasfințitului Părinte Macarie la Ineu, în zilele de 9 și 10 iunie 2017.

A transmis Pr. Radu Constantinescu

image

image

image

image

image