Instalare de preot în Parohia Secaș, Protopopiatul Sebiș

Duminică 14 octombrie 2018,a avut loc instalarea noului preot Tulcan Ghiță-Dănuț în Parohia Secaș cu filia Iacobini, de către PO. Pr. Botea Alexandru, protopopul Sebișului în prezența numeroșilor credincioși ai parohiei. Părintele protopop a mulțumit părintelui pensionar Petcuț Tuțu pt cei 41 de ani de slujire și dăruire în slujirea preoțească.

Apoi părintele protopop a înmânat noului preot Sf. Evanghelie, Sf. Cruce și cheile bisericii, îndemnându-l să propovăduiască cu râvnă aceiași învățătură neștirbită, lăsată de Hristos și propovăduită de Sfinții Părinți ai Bisericii noastre. Noul preot a mulțumit credincioșilor și părintelui Tuțu Petcuţ pentru dragostea cu care a fost primit, îndemnându-i să participe în continuare cu aceiași dragoste la slujbele Bisericii.

a transmis, Pr. Tulcan Ghiţă-Dănuţ

Screenshot_20181014-155925 (1)