Săptămâna educației juridice la Seminarul Teologic Ortodox Arad

În ziua de 11 octombrie la Seminarul Teologic Ortodox Arad s-a desfășurat în cadrul săptămânii educației juridice activitatea “Educația juridică în unitățile de învățământ preuniversitar”. La această activitate au fost prezenți în Aula Magna “Ilarion V. Felea” domnul judecător Călin Mihalaș de la Judecătoria din Arad, Secția Penală, precum și Preacucernicul Părinte Profesor Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, profesori și elevii acestei instituții de învățământ.

Domnul judecător le-a vorbit tinerilor seminariști despre noțiunile juridice de bază, despre lege și despre Constituție. A urmat apoi un dialog între domnul judecător și seminariști în care s-a discutat despre categoriile legilor din România și despre Parlament. S-a explicat și cuvântul: Referendum. La final Preacucernicul Părinte Director Pompiliu Gavra a mulțumit domnului judecător Călin Mihalaș pentru informațiile pe care le-a împărtășit tinerilor seminariști.

Drăgan Cătălin-Iulian, secretar la Seminarul Teologic Ortodox Arad

2

3

4

5

1