Catedrala Veche a Aradului sărbătorește Centenarul Marii Uniri

În zilele de 9-11 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu al Aradului, Parohia Ortodoxă Română Arad-Centru, organizează o serie de manifestări cultural-bisericești dedicate împlinirii a 100 de ani de la înfăptuirea Marii Uniri, sub genericul Catedrala Veche Ortodoxă a Aradului. Rolul ei în afirmarea unității de credință și de neam.

Evenimentul face parte din seria de manifestări organizate în cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, în contextul Hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prin care anul 2018 este declarat „Anul Omagial al unității de credință și de neam și Anul Comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”.

Pr. Traian Micoroi

Parohul Catedralei Vechi

Afis-Program-web-01