Credincioșii din parohia Nicolae Bălcescu și-au sărbătorit ocrotitorul spiritual

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, biserica Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur, din parohia Nicolae Bălcescu, protopopiatul Lipova, a îmbrăcat haine de sărbătoare cu ocazia hramului. La Sfânta Liturghie săvârșită au participat pr Valentin Săvușcă, de la parohia Dorgoș și pr. Radu Sas de la parohia Agrișu Mic, alături de părintele paroh Cosmin Iordăchescu. Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de teologi arădeni. De asemenea, biserica s-a bucurat de prezența mai multor credincioși ai parohiei. În cadrul cuvântului de învățătură, susținut de pr. Valentin Săvușcă, acesta a evidențiat unele aspecte din viața și învățătura ierarhului evidențiind mai multe teme, precum: cunoașterea lui Dumnezeu, Sfintele Taine, Biserica și iubirea creștină.
După terminarea Sfintei Liturghii, a urmat înconjurarea bisericii. La final, părintele paroh a adus mulțumiri preoților împreună slujitori, precum și tuturor credincioșilor prezenți și a celor care s-au ostenit pentru organizarea acestui hram.
Pr. Cosmin Iordăchescu

 image

image