Praznicul Nașterii Domnului sărbătorit la Hălmagiu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, astăzi, 25 decembrie 2018, cu ocazia sărbătoririi marelui praznic al Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos, în parohia Hălmagiu, Protopopiatul Sebiș s-a săvârșit Sfânta Liturghie de către Arhim. Conf. Univ. Dr. Teofan Mada, Vicar Administrativ al Arhiepiscopiei Aradului împreună cu preacucernicul părinte paroh Cristian-Mihăiță Bacoș și preacucernicul părinte Gheorghe Vițelar, alături de numeroși credincioși prezenți, printre care și domnul primar Adrian Țoca și domnul director Victor David.
La momentul oportun, preacuviosul părinte arhimandrit a dat citire Pastoralei ÎPS Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, la Naşterea Domnului 2018: ,,Răsăritul cel de sus”.
La finalul Sfintei Liturghii, copiii din Hălmagiu au susținut un frumos recital de colinde, drept răsplată primind daruri și icoane, arătându-se totodată raportul dintre colinde și filantropie.
Părintele paroh a mulțumit tuturor pentru prezență, urându-le sărbători binecuvântate.

Radu-Mihai Popoviciu,
Elev seminarist

image

image

image

image

image