Etapa Județeană a Olimpiadei de Religie Ortodoxă

 Seminarul Teologic Ortodox Arad a găzduit, sâmbătă 23 martie 2019,  etapa judeţeană a Olimpiadei de Religie ortodoxă pentru clasele V – XII. Cei 133 de candidaţi au trăit emoţiile unui concurs şcolar, dar şi bucuria întâlnirii cu ierarhul Arhiepiscopiei Aradului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei.

 În cuvântul Înaltpreasfinţiei Sale, dânsul a binecuvântat pe elevii participanţi şi pe profesorii lor, subliniind faptul că ei deja sunt „olimpici”, prin faptul că s-au calificat la această etapă, duc „lupta cea bună„ și au în față biruința Pascală. Olimpiada reprezintă o unitate de timp, o răsplată omenească relativă și una dumnezeiască, care este totală.

 Înaltpreasfinția Sa le-a urat olimpicilor să fie sănătoși, cu putere de muncă și dorință de studiu.

 Inspectorul şcolar pentru disciplina Religie, arhid. prof. Sirca Florin a subliniat faptul că această zi poate fi considerată o zi de sărbătoare pentru importanţa momentului în viaţa elevilor, a familiilor acestora şi a profesorilor.

 Elevii care obţin locul I, la fiecare nivel de clasă se vor califica la etapa naţională care va avea loc la Oradea în luna mai 2019.

 Felicitări elevilor premiaţi, cinste profesorilor coordonatori!

Drăgan Cătălin-Iulian, secretar la Seminarul Teologic Ortodox din Arad

WhatsApp Image 2019-03-23 at 11.56.50

WhatsApp Image 2019-03-23 at 11.54.59

WhatsApp Image 2019-03-23 at 11.55.00

WhatsApp Image 2019-03-23 at 11.55.01