Conferință națională dedicată Patriarhului Nicodim Munteanu la Facultatea de Teologie Ortodoxă din  Arad

Centrul de Studii Teologice-Istorice și de Prognoză Pastoral-Misionară al Facultății de Teologie Ortodoxă Ilarion V. Felea, din cadrul Universității Aurel Vlaicu din Arad,organizează o serie de manifestări academice care se vor desfășura în cursul acestui an.Astfel, în ziua de 9 aprilie 2019, în aula Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad va avea loc conferința națională: Patriarhul Nicodim Munteanu și memoria istorică a interbelicului românesc. În cadrul acestei manifestări științifice vor conferențiașase cercetători din aria IstorieiBisericiiOrtodoxeRomâne,reprezentând patru centre universitare din țară. Seria conferințelor va fi deschisă de către Înaltpreasfințitul Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu, începând cu ora 9:00. După prezentarea tuturor contribuțiilor științifice, de către referenți, va fiorganizată o sesiune de dezbateripe marginea ideilor prezentate.

 Pr. Lect. dr. Filip Albu

IMG_0500

IMG_0503