Profesori și elevi ai Seminarului Teologic arădean în pelerinaj

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei și la inițiativa domnului profesor Marius Lăscoiu-Martin, profesor de Muzică bisericească, în zilele 6-7 aprilie, seminariștii arădeni însoțiți de doamna profesor Ana-Maria Botezatu și domnul secretar Cătălin-Iulian Drăgan au avut bucuria de a lua parte la un frumos pelerinaj având ca obiective: Mănăstirea Sfintei Cruci din Oradea, Mănăstirile Ciucea, Florești și Nicula din Cluj și Mănăstirile Parva și Salva din ținutul Năsăudului.

Protos. Chiril Zăgrean, starețul așezământului Parva, a deschis cu drag porțile mănăstirii pentru a-i găzdui pe tinerii seminariști. Aceștia au participat la slujba de priveghere (sâmbătă seara) și au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie duminică dimineață. Pelerinajul a fost făcut posibil cu sprijinul financiar al unei familii binevoitoare și a însemnat un real urcuș spre Înviere pe scara nevoințelor Postului Mare. S-a vizitat și centrul orașelor Oradea și Cluj-Napoca, precum și Muzeul Memorial “Octavian Goga” Ciucea. Robert Motoarcă, elev seminarist

image

image

image

 image

image

image

image

image