PS Părinte Emilian Crişanul a săvârşit Slujba Prohodului Domnului la Mănăstirea Hodoş-Bodrog

În Vinerea cea Mare, 26 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârșit Slujba Prohodului Domnului la străvechea mănăstire Hodoş-Bodrog, înconjurat fiind de sobor de preoți și diaconi şi în prezenţa numeroşilor pelerini.

Din soborul condus de Preasfinţia Sa au făcut parte: Protos. Grigorie Timiş, stareţul mănăstirii, Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, Protos. Dr. Nicolae Tang, lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, Ierom. Veniamin Stan şi Arhid. Gheorghe Lehaci.

La final Preasfinția Sa a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt duhovnicesc privind rânduiala slujbei de prohod a Domnului precum şi cele legate de ungerea cu miresme şi îngroparea Sa.

Credincioşii prezenţi au cântat împreună cu soborul şi vieţuitorii mănăstirii cele trei stări ale Prohodului, după care într-o atmosferă de evlavie şi de reculegere au înconjurat biserica veche a mănăstirii (1370), cu Sfântul Epitaf.

După procesiune, toţi credincioşii prezenţi au trecut pe sub Sfântul Epitaf, după care acesta a fost reaşezat în Mormânt, cântându-se troparul „Iosif cel cu bun chip…”

Protos. Iustin Popovici

1

2

4

5

6

8

9

10

11

12

13

14