Cerc Pastoral Misionar în Parohia Beliu

Parohia Ortodoxă Română Beliu din protopopiatul Ineu, a găzduit Luni, 24.06. 2019, întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar nr. 2 – Beliu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Radu Belle – Parohia Bochia.

Întrunirea a debutat la ora 17:00, în biserica parohială cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, de cei unsprezece preoţi prezenţi. Din sobor din au făcut parte: Pr. Radu-Petrică Belle – Parohia Bochia; Pr. Nicolae Ciocan – Parohia Archiș; Pr. Radu Sas – Parohia Agrișu-Mic; Pr. Răzvan Trip – Parohia Bocsig-Gară; Pr. Marius Trînc – Parohia Groșeni; Pr. Ioan Vatrici – Parohia Răpsig; Pr. Teofil Trînc – Parohia Susag; Pr. Florin Culda – Parohia Vasile Goldiș; Pr. Răzvan Chivulescu – Parohia Craiva; Pr. Morar Ioan – Parohia Seliștea; Pr. Huțiu Ioan – Parohia Beliu.           La finalul slujbei părintele Vatrici Ioan, de la parohia Răpsig, a rostit un frumos cuvânt de învăţătură, prezentând câteva aspecte importante ale Sfântului Maslu, în legătură cu Evanghelia ce s-a citit dimineaţă la Sfânta Liturghie și viața Sfântului Ioan Botezătorul.

Cuvântul de învățătură a continuat prin prezentarea referatului cu tema ”Probleme economice, sociale, culturale cu care se confruntă astăzi comunitățile românești de la sate. Identificarea de soluții și programe strategice în acest sens”. Referatul arată că, prin solidaritate și implicare la nivel parohial se pot depăși anumite probleme economice și sociale ale celor care au nevoie de ajutor. De asemenea acolo unde biserica este deschisă în fiecare duminică și în zi de sărbătoare, unde preotul aduce speranţă, organizând programe de întrajutorare frăţească și mobilizând oamenii credincioși să-i ajute pe cei mai săraci, situaţia spirituală și socială a parohiei este diferită.

La finalul Tainei Sfântului Maslu preotul paroh a mulțumit din suflet preoților dar și credincioșilor, care prin prezența lor au înfrumusețat Biserica. Ziua s-a încheiat cu o agapă creștină.  

Pr. Răzvan Chivulescu

Parohia Craiva