Hramul Catedralei Arhiepiscopale ,,Sfânta Treime” din Arad

De praznicul Sfintei Treimi care este şi hramul Catedralei Arhiepiscopale din Arad, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în catedrală, înconjurat fiind de un ales sobor de preoţi şi diaconi, din sobor a făcut parte şi Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Chiriarhul arădean, în cuvântul de învăţătură, a vorbit despre ,,Unitatea credinţei şi împărtăşirea Sfântului Duh” (în baza citirilor scripturistice ale praznicului: Efes. 5; Matei 18), formulă definitorie în ectenia pe care o rostim mereu la Sfânt Liturghie, pentru ziua de praznic în care ne aflăm, şi anume, închinată Sfintei Treimi. Legătura dintre Persoanele Acesteia reprezentând unitatea tuturor credincioşilor în Biserica, Trupul tainic al Mântuitorului. Unirea în cugete şi simţiri nu se poate înfăptui mai mult ca prin mărturisirea aceleiaşi drepte credinţe şi împărtăşirea de acelaşi Duh al lui Hristos prin care credincioşii au devenit membri ai Bisericii, nutrind viaţa duhovnicească prin harurile ce li se împărtăşesc prin Sfintele Taine. Hramul noii catedrale arădene întăreşte în toţi această convingere îndemnătoare la împlinirea cu conştiinciozitate a îndatoririlor lor creştineşti şi cetăţeneşti, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

La sfânta slujbă de hram a participat un număr mare de credincioşi arădeni veniţi din tot oraşul.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Grupul vocal ,,Trifon Lugojan” al Catedralei Arhiepiscopale.

Protos. Iustin Popovici