Activitate educativă despre siguranța online organizată la Școala Gimnazială din Galșa

Școala Gimnazială din Galșa a organizat joi, 28 noiembrie 2019, o activitate educativ-preventivă despre siguranța online. Activitatea s-a încadrat în agenda activităților Compartimentului de Analiză și Prevenirea Criminalității, prin Agent șef Tocan-Ciprian, având ca invitat pe arhim. Conf. Univ. Teofan Mada, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Realizarea acestui eveniment educativ-preventiv s-a datorat și implicării Părintelui paroh Trif Adorian-Lucian, la care au participat un număr de 40 de elevi. A fost un eveniment frumos, în care copiii au interrelaționat, arătând viu interes, preocupare și deschidere. Parohia a oferit invitaților ceai, iar cei mici au primit cornuri cu ciocolată.
Noile tehnologii au deschis calea pentru dialog între oameni din diferite țări, culturi și religii. Noul spațiu digital, așa-numitul ciberspațiu, ne permite să ne întâlnim și să ne cunoaștem reciproc tradițiile și valorile. Astfel de întâlniri în spațiul digital, însă, pentru a fi rodnice utilizatorilor cer forme oneste și potrivite de exprimare, alături de o ascultate atentă și respectuoasă. Viața nu este o simplă succesiune de evenimente și experiențe, ci este mai degrabă căutarea adevărului, binelui și frumuseții. În virtutea acestui țel facem noi alegerile și ne exercităm libertatea; în acestea – adevăr, bunătate și frumusețe – ne găsim fericirea și bucuria. Nu trebuie să ne lăsăm înșelați de cei care caută pur și simplu consumatori într-o piață de posibilități nediferențiate, unde alegerea în sine devine bine, unde noutatea uzurpă frumusețea, iar experiența subiectivă înlocuiește adevărul.

Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial