ÎPS Părinte Timotei a participat la Conferinţa Internaţională despre balcani

Vineri, 15 noiembrie 2019, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Conferinţa Internaţională ,,Balcanii de la Primul Război Mondial şi Tratatele de Pace! Rolul Consiliului Național Român din Arad în promovarea drepturilor la autodeterminare până la afirmarea națională”.

Chiriarhul arădean a fost însoţit de Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului şi Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial,

Evenimentul a fost organizat de către Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad în parteneriat cu Muzeul Județean Arad, Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol”, cu sprijinul financiar al Primăriei Arad prin Centrul Municipal de Cultură.

La eveniment au participat istorici români și străini, profesori universitari, specialiști în științele istoriei.

Cătălin-Iulian Drăgan