CREDINCIOȘII PAROHIEI PĂULIȘ ȘI-AU SĂRBĂTORIT OCROTITORUL

Vineri, 6 decembrie 2019, ziua prăznuirii Sfântui Ierarh Nicolae, a avut o însemnătate deosebită pentru credincioșii parohiei Păuliș. După săvârșirea Sfintei Liturghii toți elevii Școlii Gimnaziale Păuliș din  clasele primare și gimnaziale au primit daruri de la Moș Nicolae.Ziua a continuat cu  întrunirea cercului pastoral-misionar Radna, la ora 17, în biserica din Păuliș, coordonat de către Preacucernicul părinte Ungur Daniel din Păuliș, săvârșind Taina Sfântului Maslu. Din sobor au făcut parte: Pr. consilier bisericesc Silviu Faur, Pr. pensionar Dehelean Gheorghe, Pr. Farcaș Teodor,  Pr. Popa Dumitru, Pr. Butar Pascu, Pr. Covăsânțan Stelian, Pr. Florea Florin, Pr. Bachiș Ionuț, Pr. Șirian Mircea, Pr. Iute Viorel, Pr. Lulaș Dan, Pr. Ardeuan Florin, Pr. Pădurean Mihai, Pr. Săvușcă Valentin, Pr. Jivănescu Vasile, Pr. Murgu Marius și Pr. paroh Ungur Daniel.

La momentul potrivit, părintele Ardeuan Florin a ținut un bogat cuvânt de învățătură referindu-se la importanța și rolul pe care Sfântul Ierarh Nicolae l-a avut  în comunitatea pe care o păstorea, fiind ,,îndreptător al credinței, iubitor al copiiilor și al celor sărmani”, dar și despre importanța Sfintei Taine a Maslului în viața credincioșilor.

Preacucernicul părinte consilier Silviu Faur le-a transmis credincioșilor arhiereștile binecuvântări din partea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului și ale Preasfințitului Episcop Vicar Emilian Crișanul, sensibilizând sufletele credincioșilor cu un frumos cuvânt de învățătură.      

Preotul paroh Ungur Daniel le-a mulțumit  preoților și credincioșilor, care prin strădania lor au adus bucurie în sufletele celor prezenți.

Pr. Ungur Daniel