Prezență arhierească la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica după Nașterea Domnului, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a rostit, la momentul rânduit, un cuvânt de învățătură  sub titlul ,,Visarea și realitatea” (cf. citirilor scripturistice: Gal. 1; Matei 2) luminate de dar divin, oglindesc împlinirea voii lui Dumnezeu prin ascultarea dovedită de către Fiul însuși, prin venirea în lume, de către Sfânta Fecioară, prin primirea mesajului divin, de către Iosif ocrotitorul Sfintei Familii prin grija sfântă, la fel și de către magi, având toți discernământul adevărului spre a urma un țel binecuvântat, apărat de feluritele încercări sau primejdii. Numele însuși de Nazarineanul, dat Mântuitorului, trimite la un spațiu și timp biblic promițîtor pentru lucrarea lui Mesia. Citirile biblice subliniază tocmai adevărata însemnătate a Evangheliei și propovăduirii în istoria bisericească, a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

La finalul slujbei, Înaltpreasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.

Protos. Iustin Popovici

Foto: Dorin-Ioan Neag