Monahiile de la Schitul Tămand alături de medicii, polițiștii și jandarmii din Vama Nădlac II

În contextul acestei pandemii, mii de români care au lucrat, până acum, în Europa de Vest se întorc în țară, majoritatea prin punctul de frontieră de la Nădlac.

Pentru a veni în ajutorul angajaților punctului de frontieră Nădlac II și întregului personal care-și desfășoară activitatea în aceste zile acolo (medici, asistenți medicali, polițiști, polițiști de frontieră, pompieri, jandarmi, vameși), la îndemnul ierarhilor arădeni, monahiile de la Schitul Tămand, Protopopiatul Ineu, în frunte cu maica stareță Serafima au mers noaptea de sâmbătă spre duminică în Punctul Trecere Frontieră Nădlac II, pentru a duce celor din Prima Linie hrană caldă. Alături de monahii s-a aflat și domnul Gheorghe Stoian, Prefectul Județului Arad.

A se vedea și: https://www.facebook.com/TVAradOfficial/videos/803514343392549/?v=803514343392549

https://www.arhiepiscopiaaradului.ro/2020/03/informare-catre-preotii-si-credinciosii-arhiepiscopiei-aradului/