Bucurie și filantropie în Parohia Prunișor

În această perioadă prepascală, Biserica ne îndeamnă pe fiecare dintre noi să încercăm să fim alături de oamenii aflați în suferință, însingurați, neputincioși, care au nevoie de sprijin și ajutor. În special datorită vremurilor pe care le trăim, avem datoria sfântă de a cerceta pe Cei care sunt încercați de boala nemiloasă COVID19.

Astfel că, după îndemnul Mântuitorului Iisus Hristos: „Și mergând, propovăduiți zicând: S-a apropiat Împărăția Cerurilor. Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși…” (Matei 10, 7-8), am organizat o acțiune social-filantropică, având ca scop principal cercetarea celor bolnavi și întrajutorarea celor cu o situație materială precară.
Încercând prin această acțiune să aducem o rază de lumină și speranță în sufletele oamenilor.
Această acțiune s-a putut realiza datorită unor oameni cu suflet mare.
Pr. Florin Avram