Hramul bisericii din Pietriș

Cu toate că trăim vremuri destul de tulburi în această perioadă de distanțare socială, dar noi cei credincioși am recepționat Cuvântul Evanghelic și anume ,,bucurați-vă” (Evanghelia după Matei 28, 9) și celălalt cuvânt de întărire către Mironosițe și Apostolii Săi ,,nu vă temeți!” (Evanghelia după Matei 28, 10).

Preotul din Parohia Petriș, Protopopiatul Lipova, sprijinit de trei familii din parohie, au comandat 40 de porții de mâncare caldă pentru bătrânii și copiii din parohie ,care s-au bucurat de acest gest mic! Aceștia au făcut acest gest în cinstea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul Bisericii și Parohiei lor.

În anii trecuți, Sfântul Gheorghe era cinstit cu priveghere și a doua zi cu Acatist, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și Taina Sfântului Maslu apoi o agapă alături de toți credincioșii parohiei!

Îi aducem mulțumire bunului Dumnezeu și pentru aceste zile și îl rugăm să ne ierte și să ne aducă la limanul Său din furtuna cea învolburată!

Pr. Stefan Dimitriu