Slujba Prohodului Domnului săvârșită în Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Vinerea Mare, în Paraclisul cu hramul ,,Sfântul Nicolae” al Catedralei Arhiepiscopale ,,Sfânta Treime” din Arad, slujba Prohodului Domnului a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi condus de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Înaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură despre Prohodul Domnului, conținutul și însemnătatea imnelor sale în cadrul rânduielilor bisericești ale Săptămânii Sfintelor Pătimiri ale Domnului. Totodată, Chiriarhul a subliniat în mod deosebit îmbogățirea cuprinsului prohodului propriu-zis prin împletirea sa cu Psalmul 118 pentru ceea ce înseamnă o înțelegere mai adâncă a frumuseților Ortodoxiei.

După aceasta cu toții s-au închinat la Sfântul Epitaf, după care acesta a fost reaşezat în Mormânt, cântându-se troparul „Iosif cel cu bun chip…”

În toate bisericile din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, preoții au săvârșit în Vinerea Mare Denia Prohodului Domnului.

Protos. Iustin Popovici