Duminica a 7-a după Paști la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica a 7-a după Paști (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic), Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în exteriorul Catedralei Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La momentul rânduit, Înaltpreasfinția Sa a rostit cuvântul de învățătură cu titlul ,,Unitatea credinței” (cf. Fp. Ap. 20, Ioan 17), aceea pe care o cerem în ectenia Sfintei Liturghii și care trebuie ținută prin învățătura și trăirea creștină adevărată. Citirile zilei sunt edificatoare în acest context subliniind legătura dintre propovăduitori și ucenici așa cum Sfântul Apostol Pavel dovedește în popasul făcut la comunitățile de pe țărmul Mării Mediterane în drumul spre Ierusalim, în apropierea sărbătorii Cincizecimii; și Mântuitorul în Rugăciunea lui Iisus, din care o parte constituie pericopa evanghelică a zilei. Astfel sunt evocate momente atât din preajma sărbătorii Sfintelor Paști cât și aceia a Rusaliilor. Duminica aceasta pregătește pe credincioși pentru praznicul Pogorârii Sfântului Duh cu îndemnul a ține cele privind atât Sfânta Scriptură cât și Sfânta Tradiție împlinind condițiile mântuirii prin conlucrarea cu harul dumnezeiesc ce întărește virtutea în săvârșirea continuă a binelui, a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

Protos. Iustin Popovici