Acțiune de ecologizare în Parohia Prunișor

În Parohia Prunișor a avut loc o acțiune de ecologizare, punctul principal fiind  cimitirul satului. La această activitate au participat 26 de persoane, printre care tineri și copii ai Grupului Catehetic „Sfântul Stelian” din această localitate.

Totodată pe lângă aceștia au luat parte la această acțiune și reprezentanți ai Subfilialei Crucea Roșie Sebiș, prin doamnele Lulușa Cristina – președinte al subfilialei și Pașcalău Oltița – vicepreședinte al aceleiași organizații.

Prin această activitate am dorit să atinge două aspecte esențiale: în primul rând, copiii și tinerii trebuie să fie conștienți de cinstea pe care trebuie să o acordăm înaintașilor noștri, prin fapte simple, ca cel de astăzi.  În al doilea rând, responsabilitatea pe care o are fiecare om pentru de mediul înconjurător.

Cred că prin acțiunea de astăzi, participanții au înțeles cât de important este să te implici în viața socială a unei comunități.

Pr. Florin Ioan Avram