Hirotonii şi hirotesii la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

Miercuri, 12 august 2020, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cadrul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit hirotonia întru preot a diaconului Adrian Ichim, pentru Parohia Sânpaul, Protopopiatul Arad şi întru diacon a tânărului Flavius-Gheorghe Lazea, pe seama Parohiei Iermata, Protopopiatul Ineu.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei i-a hirotesit duhovnici pe preoţii: Sebastian Buntean, Parohia Şomoşcheş, Daniel Sbârcea, Parohia Agrişu Mic şi Adrian Ichim, Parohia Sânpaul.

Cu acest prilej, Arhiepiscopul Aradului i-a felicitat pe noii hirotoniţi şi hirotesiţi şi le-a urat mult spor duhovnicesc în parohiile date spre păstorire.

Protos. Iustin Popovici