Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, 20 septembrie 2020, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La momentul rânduit, Înaltpreasfinția Sa a rostit cuvântul de învățătură cu titlul ,,Sufletul și viața pe drumul mântuirii” (pe baza citirilor scripturistice ale duminicii: Gal. 2; Marcu 8 și 9), întrucât răstimpul pe care îl petrecem este închinat Sfintei Cruci. Fiecare verset al citirilor biblice duminicale, ca de obicei, iar acum în mod deosebit, constituie o formulare sau maximă concisă de credință și trăire creștină călăuzitoare pe calea crucii ce duce spre Împărăția lui Dumnezeu. Referința este la valoarea vieții omenești și a sufletului în fața veșniciei. Răstignirea pentru lume și trăirea în duhul sfințeniei aduce pentru cei ce fac parte din Biserică împărtășirea de viața fără de moarte, înțelegând-o în sensul trupesc, înțeleasă mai ales în sensul duhovnicesc, iar aceasta prin strădania jertfelnică, urmând învățătura și pilda Mântuitorului, a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

Protos. Iustin Popovici

Foto: Dorin-Ioan Neag