Începutul anului bisericesc la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În prima zi a Anului bisericesc, 1 septembrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a participat la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie săvârşită în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

La finalul acesteia, Chiriarhul arădean a săvârşit Slujba de Te-Deum la începutul anului bisericesc şi a rostit rugăciunea de început de an.

După aceasta, Înaltpreasfinţia Sa a le-a vorbit credincioşilor prezenţi despre importanţa calendarului anului bisericesc care-şi are începutul în ziua de astăzi, numit Indiction, subliniind legătura ce o are cu anul civil. De asemenea, Chiriarhul a vorbit despre faptul că este un prilej binevenit de a face bilanţul trăirii duhovniceşti al fiecărui credincios şi al întregii obştii pentru asigurarea unei lucrări propăşitoare pe viitor.

Protos. Dr. Iustin Popovici