Masa bucuriei în Parohia Zăbrani

În acest an, la începutul lunii Septembrie, în apropierea Praznicului Nașterii Maicii Domnului, Arhiepiscopia Aradului, prin purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, a venit în sprijinul persoanelor defavorizate din Parohia Zăbrani, care au beneficiat de produse alimentare în cadrul parteneriatului naţional ,,Masa Bucuriei” derulat de către Patriarhia Ortodoxă Română şi Selgros Cash& Carry; oferindu-le o mângâiere sufletelor şi vieţiilor lor.

Maica Domnului este și mângâierea celor necăjiţi şi întristaţi, pentru că orice gest de dragoste venită din inimă este bineplăcut lui Dumnezeu. Este frumos să dăruieşti! Îţi oferă probabil una din cele mai mari satisfacţii pe care le poate avea omul în viaţă. Momentul în care vezi bucuria sinceră din ochii celui căruia i-ai dăruit e suficient pentru a te face să te simţi împlinit şi e greu să substitui cu altceva această trăire. Un Sfânt Părinte spunea: „Cu cât dăruieşti mai mult cu atât vei primi mai mult”.
Pr. Pop Gheorghe Cristian