Membrii Sfântului Sinod discută despre „Pastoraţia familiei azi”

La Palatul Patriarhiei din Bucureşti se desfăşoară de la ora 10:00 şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Evenimentul este prezidat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în Aula Magna „Teoctist Patriarhul”.

Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Pastoraţia familiei azi în Biserica Ortodoxă Română.

Agenda întâlnirii cuprinde o lansare de carte şi vizionarea unui film documentar, ambele dedicate familiei.

Aceasta este a doua şedinţă de lucru a Sfântului Sinod, prima s-a desfăşurat în iulie 2020, care are loc în Palatul Patriarhiei. Până anul acesta, în spaţiul menţionat s-au desfășurat doar ședințele solemne ale Sfântului Sinod.

Măsurile de siguranță sanitară sunt stricte, iar participanții poartă mască de protecție.

Ședința a fost precedată de slujba de Te Deum oficiată în Sala „Europa Christiana” din Palatul Patriarhiei de Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor.

https://basilica.ro/membrii-sfantului-sinod-discuta-despre-pastoratia-familiei-azi/