Acoperământul Maicii Domnului sărbătorit la Mănăstirea Arad-Gai

Mănăstirea Sfântul Simeon Stâlpnicul, Arad-Gai din Arhiepiscopia Aradului și-a sărbătorit joi, 1 octombrie 2020, unul dintre hramuri, hram închinat Acoperământului Maicii Domnului.

Obștea monahală și pelerinii prezenți au  participat la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie care a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad.

La momentul rânduit, Chiriarhul arădean a rostit un cuvânt de învățătură despre Sărbătorile Maicii Domnului care întregesc șirul celor mari cu ceea ce a rămas spre cinstire în patrimoniul spiritual al Bisericii de la Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, precum și sfintele ei icoane, mai ales cele făcătoare de minuni. Ca și grădini ale Maicii Domnului, sfintele mănăstiri păstrează astfel bogății spirituale spre împodobirea sufletelor credincioșilor. O astfel de înzestrare are și sfântul lăcaș al Mănăstirii Gai prin întreitul hram al Acoperământului, Veșmântului și Brâului Maicii Domnului, ținut în ordinea anului bisericesc.

La final a avut loc o procesiune în jurul lăcașului de cult.

Protos. Iustin Popovici

știre în curs…