Instalare de preot în Parohia Secaș, Protopopiatul Sebiș

La ceas de seară, credincioșii Parohiei Secaș cu filia Iacobini, au fost chemați de glasul clopotelor pentru a fi prezenți la slujba Vecerniei, unde a avut loc prezentarea tânărului preot Raul Ioan Bele, ca păstor duhovnicesc al acestei comunități.
Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Preaonoratul Părinte Beni Ioja, protopop al Sebișului, a dat citire actului de numire a tânărului preot, iar mai apoi a creionat și a subliniat valoarea incomensurabilă a preoției și datoria sfântă pe care trebuie să o împlinească un slujitor al Sfintelor Altare. De asemenea i-a înmânat noului preot paroh Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii, arătând care este semnificația simbolică a acestora, totodată îndemnându-l să își asume preoția alături de Hristos, învățând și povățuind pe credincioșii încredințați spre păstorire, făcând trimitere la textul scripturistic: „Mergând învățați toate neamurile…” (Matei 28, 19-20).
După aceea, noul preot paroh a împărtășit un cuvânt de mulțumire emoționant, mulțumind întâi lui Dumnezeu pentru că l-a învrednicit de acest mare har al preoției, mai apoi a transmis cuvânt de recunoștință celor doi ierarhi arădeni, asigurându-i de întreaga ascultare.
Totodată a adresat mulțumiri părintelui protopop pentru cuvintele încurajatoare, tuturor preoților prezenți, autorităților locale, familiei, credincioșilor care au luat parte la această bucurie a parohiei, și nu în ultimul rând a transmis cuvânt de mulțumire și recunoștință fostului preot paroh, părintelui Petcuț Tuțu care a slujit în această parohie 43 de ani, exprimându-și dorința de a lucra împreună la mântuirea oamenilor.
Nu în ultimul rând, părintele Petcuț Tuțu a mulțumit lui Dumnezeu că l-a învrednicit să slujească patru decenii și jumătate în această parohie, credincioșilor pentru susținere și de asemenea l-a felicitat pe noul preot, oferindu-i o icoană.
Seara s-a încheiat prin frumosul colind: „O, ce veste minunată!”, interpretat de întreaga comunitate.
Pr. Florin Ioan Avram