Faptele dragostei în Cetatea Aradului

Astăzi 15 ianuarie 2021 de ziua marelui poet Mihai Eminescu, dar și a Zilei Culturii Naționale, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului și purtarea de grijă a Preasfințitului Emilian Crișanul și a Părintelui Vicar Gligor Gheorghe, s-a săvârșit Slujba de Sfințire a Creșei Nr. 8 aparținătoare a DAS Arad, din Sânnicolau Mic.

Aceasta a intrat într-un program de reabilitare, amenajare și înfrumusețare, demers făcut de oameni din Arad cu suflet larg și inițiativă bună. Acestora s-au alăturat și unele Asociații arădene, care vor să vină în sprijinul comunității, Asociația Viața, Fapta Dragostei, Asociația Cetatea Voluntarilor, Fundația Alber precum și firme din Arad ca: Prima Lighting și ARED-ARAD.
Nădăjduim ca astfel de acțiuni pentru cei mici, să dezvolte în aceștia simțământul culturii și al responsabilității morale și religioase ce trebuie duse cu demnitate și trăire pe mai departe.

Pr. Valentin Săvușcă