Întrunirea Cercului Misionar-Pastoral în Parohia Nicolae Bălcescu

Sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi a adus bucurie în biserica parohiei Nicolae Bălcescu, care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Ioan Gură de Aur, un sobor de preoți săvârșind Taina Sfântului Maslu în după-masa zilei de la orele 14ºº.

Din sobor au făcut parte preoți ai Cercului Misionar Bârzava, precum și preoți invitați din alte parohii.

Nevoia de a ne bucura de beneficiile acestei Sfintei Taine vine în contextul pandemic în care ne aflăm, sufletele și trupurile noastre având nevoie de Harul lucrător al Sfântului Duh, revărsat prin intermediul Sfintelor Taine, în biserică, prin intermediul slujitorilor Sfintelor Altare.

Cuvântul de învățătură a fost rostit la momentul cuvenit de Pr. Iute Viorel de la parohia Conop, tema fiind în concordanță cu tematică aleasă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române „Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor”

Din cuvântul de învățătură: ,,Atenția specială manifestată de Patriarhia Română față de comunitățile ortodoxe românești din afara granițelor țării s-a concretizat prin înființarea de numeroase parohii și eparhii noi care să vină în întâmpinarea nevoilor sufletești ale credincioșilor români ortodocși din afara României ; Bisericile ortodoxe românești din străinătate, românii simt bucuria regăsirii și trăirii credinței strămoșești, participă la viața liturgică și își alină dorul mistuitor după cei dragi și după locurile natale, își reconfirmă identitatea lor”

La final au fost aduse mulțumiri lui Dumnezeu pentru harul revărsat asupra celor prezenți, preoți și credincioși deopotrivă, precum și celor care au făcut posibil acest eveniment.

Slujba fost săvârșită în concordanță cu prevederile în vigoare împotrivă răspândirii noii epidemii.

Pr. Paroh Cosmin Iordăchescu – coordonator al Cercului Pastoral-Misionar